Baku 2019

21 jul - 27 jul

Dagens tävlingar

  • 07:00 Simidrott Försökspass

    400 m frisim försök, flickor: 1) Beril Bocekler, Turkiet 4.13,59 q, 2) Freya Colbert, Storbritannien 4.17,05 q, 3) Margarita Varulnikova, Ryssland 4.18,91 q. Sv plac: 23) Kristina Orban 4.30,11, 38) Tyra Littorin 4.40,64

    200 m fjärilsim försök, pojkar: 1) Edward Mildred, Storbritannien 2.00,54, 2) Krzysztof Tjmielewski, Polen 2.91,06, 3) Vadim Klimenisjtjev, 2.01.90, Ryssland. Sv plac: 19) David Falk 2.07,59 q PB

    200 m bröstsim försök, flickor: 1) Evgenila Tjikunova, Ryssland 2.27,64 q, 2)Justine Delmas, Frankrike 2.31,35 q, 3) Kellie Messel, Tyskland 2.31,77 q. Sv plac: 20) Olivia Bäckström 2.39,60 q

  • 08:00 Cykel Flickor, tempolopp

    1) Zoe Bäckstedt, Storbritannien 14.35,25, 2) Alena Ivantjenko, Ryssland +19,14, 3) Laura Sander Lizette, Estland +57,75. Sv plac: 38) Alma Johansson +2.26,00, 40) Felicia Bengtsson +2.26,56, 49) Julia Lyngbaek +2.48,49

  • 08:47 Friidrott Förmiddagspass

    400 m pojkar kval: 1) Emil Johansson 47,73q, 2) Patryk Grezegorzewicz, Polen, 47,96q, 3) Tommaso Bonninti, Italien 47,97q. Åtta främsta till torsdagens final.
    Slägga kval flickor: 1) Maryola Bukel, Vitryssland 70,52q, 2) Silja Kosonen, Finland 70,44q, 3) Rachele Mori, Italien 69,24q. Sv plac: 8) Victoria Quainoo 62,31q. Tolv främsta till final.

  • 09:00 Tennis Individuellt och dubbel, runda 2

    Flickor singel, runda 2
    Ida Johansson - E. Tverijonaite, Litauen 3-6, 3-6
    Agnes Mitteregger - J. Steur, Grekland 2-6, 6-3, 6-10

    ca kl. 19 Flickor dubbel, runda 2 Agnes Mitteregger/Ida Johansson - Frankrike

  • 11:45 Gymnastik Pojkar, mångkampskval
  • 15:00 Simidrott Finalpass

    400 m frisim flickor, final: 1) Beril Bocekler, Turkiet 4.09,71, 2) Freya Colbert, Storbritannien 4.16,58, 3) Margarita Varulnikova, Ryssland 4.17,15. Sv. plac: Sv plac: 23) Kristina Orban 4.30,11, 38) Tyra Littorin 4.40,64

    200 m fjärilsim flickor, final: 1) Sofia Sartori, Italien 2.11,76, 2) Merve Tuncel, Turkiet 2.12,39, 3) Sophie Freeman, Storbritannien 2.12,95. Sv plac: 29) Thilde Smedbäck 2.27,92
    200 m bröstsim flickor, semifinal: 1) Evgenila Tjikunova, Ryssland 2.25,50 q, 2) Justine Delmas, Frankrike 2.27,05 q, 3) Molly Mayne, Irland 2.30,06 q. Sv plac: 16) Olivia Bäckström 2.41,87
    200 m ryggsim flickor, final: 1) Katie Shanahan, Storbritannien 2.11,20, 2) Erika Francesca Gaetani, Italien 2.12,03, 3) Sudem Denizli, Turkiet 2.13,51. Sv plac: 22) Isa Lundgren Sonnergren 2.29,82
    200 m fjärilsim pojkar, semfinal: 1) Edward Mildred, Storbritannien 2.01,18 q, 2) Vadim Klimenisjtjev, Ryssland 2.01,23, 3) Ramil Valizada, Azerbajdjan 2.02,63 q. Sv plac: 14) David Falk 2.07,52 PB
    100m frisim flickor, final: 1) Aleksandra Sabitova, Ryssland 55,58, 2) Tamryn van Selm, Storbritannien 55,61, 3) Carmen Weiler Sastre, Spanien 56,25. Sv plac: 16) Sofia Abrahamsson 58,68, 32) Emelie Fast 59,21

  • 15:00 Cykel Pojkar, tempolopp

    1) Madis Mihkels, Estland 13.10,19, 2) Dario Baletta, Italien +5,93, 3) Konstantin Aladasjvilij, Ryssland +6,23. Sv plac: 24) Leo Jacobsson +53,86, 38) Joel Warrén +1.09,62, 45) Eric Pedersen +1.19,42

  • 16:00 Friidrott Eftermiddagspass

    Kula final flickor: 1) Pinar Akyol, Turkiet 17,88, 2) Nina Capatina, Moldavien 17,16, Sina Prüfer, Tyskland, 16,84. Sv plac: 9) Victoria Quainoo, 15,47.
    3 000 m final flickor: 1) Olimpia Breza, Polen 9.48,23, 2) Ina Halle Haugen, Norge 9.49,54, 3) Maria Forero, Spanien 9.50,07. Sv plac: 6) Tilde Axelsson Froejdenlund 9.57,30.
    100 m final pojkar: 1) Umut Uysal, Turkiet 10,47, 2) Matteo Melluzzo, Italien 10,48, 3) Felix Kunstein, Tyskland, 10,53. Sv plac: 5) Zion Eriksson 10,59.

Resultat och live-sändingar

Svenska resultat
EYOF 2019:s officiella sidalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

EOC Livestreamlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Följ @SWEolympic, svenska truppen på :

Baku 2019

Den europeiska ungdomsolympiska sommarfestivalen 2019 arrangeras den 21-27 juli i staden Baku, Azerbajdzjan.

Den svenska truppen

Sveriges trupp består av 41 idrottare och 20 ledare från sex olika sporter; cykel, friidrott, gymnastik, judo, simning och tennis. Ladda ner den svenska teambooken här:

Teambook Baku 2019PDF

Om EYOF

Europaungdoms-OS, eller European Youth Olympic Festival som det heter på engelska, brukar förkortas till EYOF. Tävlingen arrangeras vart annat år, både på vintern och på sommaren.

Festivalen arrangerades för första gången 1991. Den är tänkt som en första introduktion till den olympiska världen för europeiska ungdomar i åldrarna 14-18 år och är i många idrotter även en internationell tävlingsdebut.

Arrangörsstaden Baku

Den 17 januari 2017 offentliggjordes Baku som arrangörsstad av den 15:e upplagan av sommar-EYOF. Den vitrysska huvudstaden Minsk var först arrangör för spelen men när de utsågs till arrangör av Europeiska Spelen 2019 så behövdes en ny arrangör för EYOF. Då utsågs Baku som ny arrangör.

Fakta

  • Antalet idrotter/discipliner: 10 

Tid: 21 - 28 juli 2019

Deltagare: ca 3 600 st

Partners