Styrelsen

SOK:s styrelse består av Ordförande och nio ledamöter samt svenskar som är personligt invalda som ledamot i IOK.

  • Hans Vestberg
  • Ordförande
  • E-post: hans.vestberg@sok.se
  • Per Palmström
  • Vice ordförande
  • E-post: per@palmstrom.se
  • Maria Damgren-Nilsson
  • Vice ordförande
  • E-post: ria.nilsson@triathlon.org
  • Katarina Henriksson
  • Ledamot
  • E-post: katarina.henriksson@skatesweden.se
  • Olle Dahlin
  • Ledamot
  • E-post: olle.dahlin@skidskytte.se
  • Malin Eggertz Forsmark
  • Ledamot
  • E-post: malin.eggertz.forsmark@gymnastik.se
  • Anders Larsson
  • Ledamot
  • E-post: anders.larsson@swehockey.se
  • Hans von Uthmann
  • Ledamot
  • E-post: hans.vonuthmann@basket.se
  • Anette Norberg
  • Ledamot
  • E-post: anette.norberg@curling.se
  • Anna Laurell Nash
  • Vice ordförande Aktivas Kommitté, Aktivas representant i SOK:s styrelse
  • E-post: annalaurell@gmail.com
  • Gunilla Lindberg
  • Generalsekreterare, IOK medlem
  • Telefon: +46 (0)8-402 68 01
  • E-post: gunilla.lindberg@sok.se
  • Stefan Holm
  • Adjungerad, IOK medlem
  • E-post: stefan.holm@scholm.com
  • Peter Reinebo
  • Verksamhetschef
  • Telefon: +46 (0) 8 - 402 68 08
  • Mobil: +46 (0) 706-578804
  • E-post: peter.reinebo@sok.se

Partners